Ręczne wózki widłowe to dziś standardowe wyposażenie wielu firm z branży handlowej
Prowadzenie hurtowni ogrodniczej czy sklepu z artykułami przemysłowymi wiąże się z częstymi dostawami ciężkich towarów. Specyfika branży powoduje, że artykuły dostarczane są w paletach ważących kilkaset kilogramów. Ich szybkie przemieszczenie z ciężarówki na zaplecze umożliwia ręczny wózek widłowy.
Od hurtowni budowlanej po gospodarstwo rolne
To sprzęt, który sprawdzi się wtedy, gdy trzeba przetransportować spory ładunek na niewielką odległość. W zależności od wersji ręczne wózki widłowe są przystosowane do przewożenia ładunków o masie od 1000 do 3500 kg.
Ich konstrukcja umożliwia też podnoszenie pakunków na wysokość kilkunastu-kilkudziesięciu centymetrów (17-80). Dzięki temu paletę można podnieść do poziomu rampy albo nadwozia ciężarówki, skąd obierze ją tradycyjny wózek widłowy i przewiezie w odpowiednie miejsce na platformie.
Podnoszenie odbywa się na dwa sposoby. W niektórych pojazdach montuje się ręczne pompy. Bardziej zaawansowane ręczne wózki, zwane paleciakami, mają podnośnik elektrohydrauliczny.
Ręcznymi wózkami widłowymi można też manewrować wewnątrz dużych obiektów transportowych. W niektórych sytuacjach z powodzeniem zastępują widlaki. Zamiast samemu dźwigać worki, kartony czy inne spore opakowania można je przewieźć z jednego końca statku czy tira na drugi.
Bardzo często sprzęt ten znajduje się na wyposażeniu marketów. W zasadzie dzisiaj trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie sklepu wielkopowierzchniowego czy o mniejszym formacie bez tego wózka. Pozwala on przetransportować sporą ilość towaru z zaplecza pod sam regał i tam go rozpakować, poukładać na półkach. Takie rozwiązanie sprzyja oszczędności czasu i energii pracowników. Z tego powodu spotyka się go w różnego rodzaju hurtowniach czy składach budowlanych.
Coraz częściej w paleciaki inwestują również towarowe gospodarstwa rolne, w których dostawy pasz czy sprzedaż dużej ilości produktów rolnych to codzienność. Za sprawą takiego urządzenia przedsiębiorca jest w stanie szybko przewieźć spory ładunek na niewielkim dystansie.
Warto się na nie zdecydować tym bardziej, że do sterowania ręcznymi wózkami podnośnikowymi nie są potrzebne żadne uprawnienia. Trzeba jednak zapoznać się z instrukcją obsługi albo poprosić dostawcę o przeszkolenie. To nie jest skomplikowane i trwa chwilę.
W najnowszych wózkach ręcznych zastosowano kółka nylonowe. W efekcie nastąpiła zredukowanie tarcia, jakie generują te elementy w trakcie toczenia. Urządzeniem sprawniej i lżej się manewruje.
Kolejną zaletą paleciaków są tandemowe rolki ładunkowe. To rozwiązanie, które ułatwia jazdę po nierównych nawierzchniach. Stabilizuje pojazd i zapobiega wywrotkom, o jakie nietrudno podczas pchania czy ciągnięcia wózka załadowanego ciężkimi paletami.
Anna Sobczak, mistrzyni szachów i autorka bestsellerowej powieści inspirowanej moimi podróżami po Azji. Doktorantka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie badam wpływ muzyki na ludzkie emocje. W weekendy jestem wolontariuszką w schronisku dla zwierząt, gdzie uczę się cierpliwości i empatii. Moja pasja do tanca flamenco doprowadziła mnie do Hiszpanii, gdzie zdobyłam tytuł mistrza regionalnego. W życiu kieruję się zasadą, że każde doświadczenie jest lekcją, która kształtuje naszą duszę.