Artykuł

Czym jest dieta wątrobowa?

Diety wątrobowe są jednymi z najczęściej stosowanych diet wspomagających odchudzanie. Ich popularność wynika z tego, że dzięki nim możemy spalić ogromne ilości kalorii ze znacznie mniejszym ryzykiem powikłań czy problemow zdrowotnych. Jednak, aby dieta była skuteczna, musimy pamiętać o kilku zasadach oraz warunkach, na jakich należy ją prowadzić.

Jak zacząć odchudzanie?

Dlaczego warto wypróbować dietę wątrobową? Diety wątrobowe są popularne od lat, jednak ich skuteczność w działaniu jest różnie oceniana. W jednych badaniach można znaleźć informacje o tym, że dieta wątrobowa jest skuteczna, w innych wręcz przeciwnie – jest to jednak kwestia niezwykle indywidualna. Opinie na ten temat spotkań można zarówno w czasopismach, jak i na forach internetowych. Spostrzeżenia związane są przede wszystkim z ilością spożywanych produktów, czy też ich porcjami.

Jakie są zasady diety wątrobowej?

Odchudzanie poprzez dietę wątrobową polega na ograniczaniu podaży białka, tłuszczu oraz kalorii. To niezwykle istotne nawet podczas kończenia swojej przygody z tym sposobem odżywiania. Ściśle określa się również ilość wypijanej wody, która pomaga w trawieniu, choć może w niektórych przypadkach powodować nawrot cukrzycy typu 2. W trakcie diety wątrobowej nie powinno się spożywać produktów pochodzenia roślinnego, a wędliny, mięso, wszelkie ryby, owoce morza, oraz ich przetwory, są zakazane. Niektóre fora odradzają nawet jedzenie słodyczy, cukru oraz picia kawy i herbaty.

Ograniczenie podaży białka i tłuszczu

Diety wątrobowe ograniczają podaż białka. Większość osób przyjmujących tę dietę nie jada w ogóle mięsa, a wszelkiego rodzaju ryby i produkty morskie są dla nich zakazane. Najczęściej ograniczają także spożywanie jajek, a wszytskie produkty zamieniają na te, które zawierają niewiele białka.

Zmniejszenie ilości spożywanych kalorii

Diety wątrobowe pozwalają na pozytywną podaż węglowodanów oraz protein. Wielu dietetyków zaleca ograniczenie wyróżniania węglowodanów w jedzeniu, jak i przekarmianie protein, które są niezwykle kaloryczne. Najczęściej specjaliści zalecają spożywanie jednej dziennej porcjo węglowodanów, a dwóch białka.

Dieta wątrobowa to nie tylko ograniczenie ilości posiłków

Dieta wątrobowa nie jest tylko ograniczeniem ilości posiłków. To sposób odżywiania się, który można stosować przez całe życie. Polega na stałym redukowaniu ilości węglowodanów i białka oraz zwiększeniu podaży tłuszczów. Jeśli czasem będziesz miał ochotę na ciastko bez obaw możesz to zrobić. Kluczowe jest zachowanie zdrowego rozsądku.