Artykuł

Czym jest ogród wertykalny?

Ogród wertykalny to technika stosowana do uprawy roślin na pionowo zawieszonym panelu przy użyciu hydroponiki. Mogą być wolnostojące lub przymocowane do ściany za pomocą dedykowanych paneli. Ogrody wertykalne są używane od czasów starożytnych cywilizacji; wiele z obecnych konstrukcji może przetrwać dziesięciolecia i nadać charakter współczesnemu miejscu pracy.

To wspaniała alternatywa dla roślin doniczkowych w przestrzeni biurowej. Chociaż mają tę zaletę, że można je umieścić w dowolnym miejscu, mogą wymagać dużo pielęgnacji. W przypadku ogrodów wertykalnych do utrzymania jest tylko jeden duży panel, który może być ozdobą w każdym środowisku.

Gdzie można je posadzić?

Ogrody wertykalne można umieścić w holach hotelowych, siedzibach głównych korporacji, a nawet na niewielkim podwórku mieszkalnym czy na ścianie domu. Nie tylko wyglądają imponująco, ale także sprawią, że poczujesz się bardziej komfortowo w swoim otoczeniu, dzięki naturalnym właściwościom uspokajającym.

Elementy ogrodu wertykalnego

Każdy ogród wertykalny składa się zasadniczo z trzech elementów:

  • Konstrukcja nośna: to ona zapewnia stabilność i wsparcie panelom i roślinom.
  • Warstwa wodoodporna, która gwarantuje, że woda znajdująca się w podłożu w żadnym wypadku nie przedostanie się na ścianę. Należy zawsze upewnić się, że jest chroniona i że ani korzenie, ani wilgoć nie mogą do niej wniknąć.
  • Rośliny: Dogodnie dobrane do każdej sytuacji i/lub gustów. Należy jednak unikać tych mocno ekspansywnych, z rozbudowanymi systemami korzennymi.

Te trzy elementy są niezbędne i mogą przyjmować różne formy w zależności od warunków. W doborze materiałów należy również uwzględnić ciężar samej konstrukcji, aby nie zapadała się ona pod swoim ciężarem.

Zobacz: Ogrody wertykalne Warszawa

Zielone ściany wewnątrz

Ogrody wertykalne stanowią nie tylko efektowny element wystroju wnętrza, ale także wspomagają naturalny przepływ powietrza do otoczenia. Te konstrukcje mogą składać się z wielu różnych rodzajów roślinności; paprocie, figowce pnące, pilea i kalatea to najpopularniejsze gatunki stosowane w budowie zielonych ścian. Ogrody wertykalne są również bardzo wydajne przestrzennie i mogą wypełnić każde puste miejsce na ścianie.

Wielu pracowników w środowiskach biurowych jest narażonych na działanie szkodliwych substancji chemicznych zawartych w powietrzu, takich jak formaldehyd i tlenek węgla. Ogrody pionowe działają jak naturalny system oczyszczania powietrza i wspomagają lepszą atmosferę do oddychania oraz ogólnie zdrowsze środowisko.

Większość biur cechuje się stosunkowo dużym zagęszczeniem ludzi na metr kwadratowy. Jak pokazują badania, obecność zieleni poprawia warunki pracy – działa uspokajająco i podwyższa kreatywność pracowników.

Zewnętrzne ogrody wertykalne

Wiele ogrodów zewnętrznych składa się z mchu, winorośli i innych roślin. Dzięki swojemu umiejscowieniu mają dostęp do promieni słonecznych wspierających ich rozwój.

Zewnętrzne ogrody wertykalne zapewniają również ochronę i izolację budynków przed wahaniami temperatury, promieniowaniem UV i ulewnym deszczem. Latem wykorzystują proces zwany ewapotranspiracją, który pomaga schłodzić otaczające je powietrze.