Artykuł

Koronka na zęba

Koronkę na zęba wykonuje się najczęściej w przypadku, gdy ząb jest na tyle zniszczony, że za pomocą innych metod stomatologicznych nie można go już odbudować i jedynym rozwiązaniem okazują się techniki protetyczne. Ząb może być zniszczony przez zaawansowana chorobę próchniczą lub na skutek urazu mechanicznego – złamanie lub pęknięcie zęba.

Po co korzysta się z koronek na zęby?

Koronka na zęba to stałe uzupełnienie protetyczne, które ma za zadanie odbudować całą koronę zęba, czyli część widoczną zęba, wyrastającą ponad dziąsło. Jedna koronka odbudowuje jednego zęba. Obecnie na rynku stomatologicznym dostępnych jest kilka rodzajów koron. Koronka metalowa- wykonana najczęściej z tytanu, złota, srebra. Jej kolor będzie zależał od użytego materiału. Jest ona tania, jednak mało estetyczna. Korona akrylowa- mało trwała, dlatego używana najczęściej tylko jako uzupełnienie tymczasowe. Korona metalowa licowana porcelaną- obecnie wykonywana najczęściej. Porcelana w bardzo dobry sposób imituje naturalny kolor i naturalne właściwości zęba własnego. Jest estetyczna i bardzo trwała. Koronka pełnoceramiczna- jest to korona zębowa w całości wykonana z odpowiedniej porcelany. Jest bardzo estetyczna, prawie nieodróżnialna od naturalnych zębów. Jej jedyną wadą może okazać się niestety wysoka cena.

Inne zastosowanie koronek

Koronka zębowa ma za zadanie wzmacnianie zęba i osłanianie jego wewnętrznej, miękkiej tkanki przed działaniem czynników zewnętrznych. Dodatkowo może stanowić oparcie dla mostów i innych uzupełnień protetycznych. Trzeba jednak pamiętać, że nic w pełni nie zastąpi własnego zęba, dlatego należy jak najdłużej walczyć o jego zachowanie, przynajmniej częściowe – jeśli jest to jeszcze możliwe.