Artykuł

Dieta Sirt

Sirtuiny to grupa enzymów, które pomagają komórkom radzić sobie w sytuacjach stresowych poprzez regulację różnych aspektów metabolizmu. Robią to poprzez rozbijanie nadmiernego poziomu cząsteczki zwanej dinukleotydem nikotynamidowo-adeninowym (NAD). Sirtuiny otrzymały swoją nazwę, ponieważ znajdują się w mitochondriach, elektrowniach komórki. Istnieją trzy główne sirtuiny: SIRT1, 2 i 3. Rodzina sirtuin jest tak ważna, że wielu badaczy opracowało leki aktywujące je w celu naprawy uszkodzeń komórkowych spowodowanych przez stres. Aktywacja sirtuin naśladuje ich naturalnie występującą funkcję i może być również bezpieczniejsza niż inne metody. W tym artykule przyjrzymy się, jak można wykorzystać sirtuiny jako część diety, aby zwiększyć swój healthspan lub „długowieczność” – i żyć dłużej! Dieta sirtuinowa ma wielu zwolenników, którzy przysięgają na jej korzyści dla starzenia się i długowieczności, w tym przedłużenie zdrowych lat życia.

Co to jest dieta sirtuinowa?

Dieta sirtuinowa to schemat żywieniowy, który skupia się na pokarmach o wysokiej zawartości związków aktywujących sirtuiny. Jest to podobne do popularnych na Zachodzie diet niskowęglowodanowych i wysokobiałkowych. Dieta sirtuinowa to dieta niskokaloryczna, która jest bogata w warzywa, owoce, orzechy i nasiona, z ograniczoną ilością roślin strączkowych, białka zwierzęcego i rafinowanych węglowodanów. Sirtuiny znajdują się w mitochondriach, elektrowniach komórki. Istnieją trzy główne sirtuiny: SIRT1, 2 i 3.

Sirtuiny są również znane jako ciche czynniki, ponieważ nie są czynnikami transkrypcyjnymi i nie są regulowane przez cykliczny AMP jak inne enzymy. Są za to białkami, które regulują poziom NAD. W ten sposób sirtuiny kontrolują metabolizm, regulując poziom NAD, który, gdy jest zbyt niski, może prowadzić do chorób metabolicznych. Sirtuiny znajdują się w wielu pokarmach pochodzenia roślinnego, więc nie musisz skupiać się na konkretnych pokarmach. Możesz uzyskać swoją dietę sirtuinową z każdej grupy żywności.

Czy dieta sirtuinowa działa?

Niektórzy ludzie przysięgają na dietę sirtuinową jako metodę potencjalnie zwiększającą ich długowieczność. Chociaż nie zostało to udowodnione, niektórzy badacze uważają, że sirtuiny mogą być używane do przedłużenia zdrowych lat życia.

Sirtuiny pomagają regulować metabolizm, ale jeśli twoje poziomy NAD są zbyt niskie, stajesz się bardziej podatny na choroby takie jak cukrzyca, otyłość i rak. Kluczem jest utrzymanie poziomu NAD na jak najwyższym poziomie, co może zrobić dieta sirtuinowa. To powiedziawszy, sirtuiny mają duży potencjał i mogą być w stanie przedłużyć zdrowe lata życia, ale nie jest to pewne. Sirtuiny mogą być również wykorzystywane do naprawy uszkodzeń komórkowych spowodowanych przez stres, dlatego ta dieta może być przydatna.

Badania nad sirtuinami i starzeniem się

Naukowcy badają potencjalne korzyści z sirtuin od wielu lat, ale ostatnie badania zrobiły duży plusk. W 2016 roku naukowcy odkryli, że sirtuiny mogą powstrzymać choroby związane z wiekiem poprzez spowolnienie naszego metabolizmu. Odkryli również, że sirtuiny mogą pomóc w utrzymaniu naszych mięśni, kości i tkanek łącznych. Sirtuiny są nie tylko dobre dla starzenia się; są również korzystne dla osób, które odzyskują zdrowie po urazie. Na przykład badania wykazały, że sirtuiny mogą poprawić powrót do zdrowia osób po operacjach, urazach, oparzeniach i w wyniku kontuzji sportowych.

Korzyści z diety sirtuinowej

Sirtuiny są korzystne nie tylko w przypadku starzenia się – są również korzystne dla osób, które wracają do zdrowia po urazie. Na przykład badania wykazały, że sirtuiny mogą poprawić powrót do zdrowia osób po operacjach, urazach, oparzeniach i w wyniku urazów sportowych.

Białko SIRT1 i inne pokarmy, które należy jeść na diecie sirtuinowej

Żywność na diecie sirtuinowej jest bogata w aminokwas białko SIRT1. Możesz znaleźć SIRT1 w wielu różnych pokarmach, takich jak czerwone wino, oliwki, niektóre warzywa, orzechy i nasiona. Inne pokarmy diety sirtuinowej to awokado, czosnek, zielona herbata, cytryna i grejpfrut. Możesz również dodać te pokarmy do diety sirtuinowej jako część zdrowego planu żywieniowego. Na przykład, możesz zjeść pół awokado jako część diety sirtuinowej lub możesz dodać awokado podczas robienia sałatek lub smoothies. Możesz również dodać pokarmy bogate w sirtuinę do swojego śniadania, takie jak naleśniki wykonane z oliwkami i awokado. Dodając te pokarmy do swojej diety, możesz pomóc swojemu organizmowi utrzymać zdrowy poziom NAD.

Istnieje wiele powodów, dla których możesz chcieć dodać sirtuiny do swojej diety. Co najważniejsze, sirtuiny mogą pomóc w spowolnieniu procesu starzenia, co mogłoby pomóc w zapobieganiu chorobom i wydłużeniu lat zdrowego życia. Możesz uzyskać pokarmy bogate w sirtuiny z różnych pokarmów pochodzenia roślinnego. Na przykład, można jeść oliwki, zieloną herbatę lub czerwone wino, aby uzyskać dietę sirtuin. Możesz również dodać pokarmy bogate w sirtuinę do swojej diety jako część planu zdrowego odżywiania. Na przykład, możesz jeść oliwki z sałatkami lub smoothies, lub dodać awokado podczas robienia guacamole.