Artykuł

Jak się mieszka i pracuje w Warszawie?

Podjęcie decyzji dotyczącej konieczności wynajmu lub zakupu jakiegoś lokum, czy to na cele mieszkaniowe, czy też na prowadzenie działalności gospodarczej, nie jest trudne. Najgorsze jest zrealizowanie tego planu punkt po punkcie.

Po pierwsze należy przebrnąć przez wiele ogłoszeń, a w konsekwencji spotkań i oględzin pomieszczeń. Kiedy już mamy na oku to, co najbardziej nam odpowiada, np. wymarzone mieszkanie w Warszawie lub innej części Polski – należy uzgodnić z jego właścicielem warunki dokonania transakcji.

Kolejnym krokiem jest spisanie tych wynegocjowanych warunków w formie umowy cywilno-prawnej (w przypadku wynajmu) lub zawarcie aktu notarialnego (w przypadku zakupu). Oba dokumenty są bardzo ważne, gdyż od tej chwili stanowią o naszym tytule prawnym do nieruchomości. Dopiero ich zawarcie pozwoli na spokojne wprowadzenie się do lokalu i niekłopotliwe zamieszkanie w nim. Po uiszczeniu wszelkich niezbędnych opłat (np. notarialnych, skarbowych, wieczystoksięgowych) i dokonaniu niezbędnego remontu możemy nareszcie zasłużenie odpocząć.