jak dobrać długość nart
Artykuł

Jak dobrać długość nart?

Kiedy po raz pierwszy decydujemy się na zakup nart, często nie do końca mamy pojęcie, jaki egzemplarz wybrać. O ile podjęcie decyzji dotyczącej wyglądu nie jest trudne, tak już odpowiednia długość nart jest zapewne dla większości z nas czymś, nad czym wcześniej się nie zastanawialiśmy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając narty? Jak dobrać długość nart? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Co należy wiedzieć, wybierając odpowiednią długość nart?

Wybierając odpowiednie narty, na początku powinniśmy skupić się na tym, jaki styl jazdy preferujemy. Należy podjąć odpowiednią decyzję zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Jednakże w przypadku długości powinniśmy wziąć pod uwagę charakterystykę użytkownika. Przede wszystkim w przypadku egzemplarzy dla początkujących osób i tych średniozaawansowanych, powinniśmy wybrać narty o około 20-15 cm krótszych od naszego wzrostu. Jeżdżenie na nich jest zdecydowanie łatwiejsze i sprawia znacznie więcej przyjemności. Kolejną istotną wskazówką jest to, że kobiety powinny wybierać taką długość nart, aby były one do wysokości brody (około 20 cm krótsze), natomiast mężczyźni do długości nosa (15 cm krótsze). Należy jednak pamiętać, że tego typu sztywne zasady nie są przeznaczone dla wszystkich. Osoby, które doskonale znają się na tym sporcie, uprawiają go od dłuższego czasu, mają ogromne doświadczenie i umiejętności, lubią poruszać się z większą prędkością lub po prostu posiadają większą masę, powinny mieć narty o 5 cm dłuższe, co będzie jeszcze bardziej komfortowe. Co w przypadku nart typu Race? Powinny one dosięgać do naszej brody. Wyjątkiem jest sytuacja, w której użytkownik posiada dość dużą wagę, wtedy lepszym rozwiązaniem wydaje się być jeszcze dłuższy model.

Istotna jest również szerokość nart


Każda początkująca osoba, która dopiero uczy się prawidłowej jazdy na nartach powinna wiedzieć, że szerokość narty zależy przede wszystkim od tego, z jakim rodzajem trasy mamy do czynienia. W przypadku odpowiednio przygotowanych stoków najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydają się być wąskie modele. W znacznym stopniu zwiększają mobilność, a także szybciej reagują na bodźce, które płyną z naszego ciała. Jeśli natomiast jesteśmy osobami, które mają większe doświadczenie w tym zakresie i jesteśmy zainteresowani jazdą poza wyznaczonymi trasami, często po dzikich stokach, wówczas zdecydowanie lepszym wyborem będą narty szerokie.