Artykuł

Czarno-biała kuchnia wiodącym trendem w aranżacji od kilku sezonów

Nowoczesny styl kocha kolorystyczne kontrasty, czego efektem jest zestawianie ze sobą bieli i czerni. Kuchnia jest takim miejscem, które się do tego szczególnie nadaje. Połączenie w tym pomieszczeniu bieli z czernią może dawać ciekawe, czasem zaskakujące rezultaty. Jedno jednak jest pewne, czarno-biała kuchnia zawsze wygląda elegancko.  

Kiedy lepiej sprawdzi się czarno-biała kuchnia z przewagą bieli?

To eleganckie połączenie będzie efektownie wyglądać w różnej wielkości wnętrzach, ale jeśli kuchnia jest mała, lepiej sprawdzi się to, z przewagą bieli. Biały kolor rozjaśnia i pomieszczenie może wydawać się większe, niż jest. Wskazane jest więc, aby w małej kuchni szafki były białe. Warto też postawić na biały lub drewniany blat. Czarne mogą być dodatki, takie jak lampy, pojemniki na przyprawy, uchwyty, krzesła. Można też fragment ściany pomalować na czarno farbą tablicową, co stworzy ciekawą i przydatną przestrzeń, na której będzie można zapisywać przepisy kulinarne, czy wiadomości dla domowników. Jeśli chce się postawić na bardziej eleganckie wnętrze, zamiast farby tablicowej, możemy czarny akcent wprowadzić nad blatem w postaci lśniącej mozaiki. 

Czarna kuchnia z białymi akcentami wprowadzi elegancję w dużych wnętrzach!

Jeśli dysponujemy dużą kuchnią zamkniętą, lub otwartą na salon, czarne szafki z wysokim połyskiem mogą zachwycać. Elegancko będą wyglądały wbudowane w taką kuchnię również czarne sprzęty kuchenne. Blat może być także w tym kolorze, ale nie wszyscy lubią przygotowywać posiłki na czarnej powierzchni. Można w takim przypadku czerń zastąpić drewnem, lub wstawić blat biały. Oto jakie inne białe elementy będzie można zastosować w takiej czarno-bialej kuchni:

  • posadzka może być cała biała, lub np. w formie czarno-białej szachownicy;
  • stół z krzesłami, lub w przypadku wyspy białe hokery; 
  • biała lampa, zasłonki, osłonki na doniczki z ziołami, czajnik i inne drobiazgi. 

Można też postawić na białe cokoły szafek i ściany oraz białą cegłę nad blatem. Możliwości aranżacyjnych jest sporo, a najwłaściwsze często podsuwa wyobraźnia. Warto jej czasem posłuchać.

Czarno-biala kuchnia to świetne połączenie dla wnętrz w nowoczesnym stylu. Trzeba pamiętać tylko o zasadzie, aby przewagę bieli stosować w małych kuchniach, a czerni w dużych. Ta kolorystyka może być wykorzystana też w innych stylach, pod warunkiem, że czerń będzie tylko w dodatkach. Białe stylowe szafki i czarne elementy wystroju, takie jak lampy, czy sprzęt gospodarstwa domowego będą znakomicie współgrać i dodadzą wnętrzu elegancji.