Artykuł

Ekologia także w rolnictwie

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne staje się kreowanie zdrowego stylu życia. Ludzie zaczynają zwracać uwagę na to jak wyglądają i jaki styl życia prowadzą. W związku z tym próbują rezygnować ze złych nawyków żywieniowych na rzecz zdrowej żywności, a co za tym idzie ich jadłospis zaczyna obfitować w różnego rodzaju warzywa i owoce. Mało tego, z upływem czasu ludzkość staje się jeszcze bardziej świadoma tego, co  i jak je. Liczne osoby dochodzą do wniosku, że warzywa i owoce, które zwykle kupują w pobliskich supermarketach nie są wcale tak bardzo bogate w mikroelementy, które mają wzbogacać ich dietę. Są świadomi, że w produktach tych aż roi się od pestycydów i nawozów sztucznych. Gdzie szukać, więc produktów w pełni pochodzenia naturalnego, które przyniosą tylko dobre skutki naszemu zdrowiu? Odpowiedź jest banalnie prosta – w rolnictwie ekologicznym.

 

Ale czym właściwie możemy nazwać rolnictwo ekologiczne? Mianowicie jest to sposób działalności gospodarczej opartej na przetwórstwie roślinnym i zwierzęcym, bazujący na środkach pochodzenia wyłącznie naturalnego, z kategorycznym odrzuceniem substancji sztucznych i przetworzonych. Produkty pozyskiwane z rolnictwa ekologicznego są pozbawione szkodliwych związków chemicznych, więc można powiedzieć, że jedząc tak pozyskaną żywność nie narazimy stanu naszego zdrowia.

 

Ponadto należy zwrócić uwagę na to, że podczas uprawy rolnictwa ekologicznego realizowana jest polityka rozsądnego korzystania z dobrobytu naturalnego. Poprzez braku w przetwórstwie użycia nawozów sztucznych, gleby nie ulegają degradacji, a zbiorniki wodne nie są zanieczyszczone przez substancje chemiczne. Jak widać można prowadzić zrównoważone rolnictwo bez użycia nawozów sztucznych. Zastępowanie ich kompostem czy obornikiem przynosi pożądane efekty, a przy tym nie zatruwa niczego związkami szkodliwymi.

 

Oczywiście każdy rolnik, który decyduje się na zmodyfikowanie swojej produkcji roślinnej czy zwierzęcej na rolnictwo ekologiczne, zobowiązany jest spełnić szereg wymagań. Proces modernizacji gospodarstwa trwa zwykle około dwóch lat. Po spełnieniu wszystkich wymaganych kryteriów, gospodarstwo rolne poddawane jest kontroli. Po pozytywnej akceptacji gospodarstwo prowadzące rolnictwo ekologiczne otrzymuje atest, który jest potwierdzeniem normy i standardu produktu wytworzonego w gospodarstwie ekologicznym.

Co to są odpady niebezpieczne?