Artykuł

Zaplanuj swój trening cardio

Ludzie chcący schudnąć szukają różnych sposobów, żeby to zrobić. Nie zawsze im się to udaje. Przyczyn jest wiele. Zwykle wybieramy niewłaściwe metody albo jesteśmy niekonsekwentni w swoim postanowieniach.

Kilka razy w tygodniu po pół godziny

Dla większości osób pragnących odmienić swoją sylwetkę podstawowym sposobem realizacji tego celu jest dieta. Żeby jednak plan żywieniowy przyniósł pożądany efekt, musi wiązać się z trwałą zmianą, czyli zastąpieniem złych nawyków tymi dobrymi. Tymczasem w większości przypadków po osiągnięciu zakładanej wagi, kończymy z dietą i jadamy jak dawniej. To z kolei skutkuje efektem jo-jo.

Sama dieta nie wystarczy. Konieczny jest jeszcze trening cardio, czyli regularnie podejmowany, długotrwały (kilkudziesięciominutowy) wysiłek fizyczny angażujący duże partie mięśniowe, skutkujący przyspieszeniem akcji serca i podwyższeniem tętna.

O treningu cardio, zwanym też aerobowym, mówimy wtedy, gdy wielokrotnie powtarzamy te same ruchy. Przykładowymi formami aktywności zaliczanymi do treningu tlenowego są: jazda rowerem, zajęcia fitness, bieganie, pływanie, wiosłowanie na ergometrze, jazda na rolkach, nartach, skakanie na skakance.

Tak pojęty wysiłek fizyczny powinien trwać przynajmniej 30 minut i odbywać się choćby trzy razy w tygodniu. Warto jednak uprawiać sport codziennie. Nie musi to być zawsze ta sama dyscyplina. Zaleca się urozmaicenie form ruchu. Wówczas nie znudzi się nam on i rzeczywiście będzie sprawiać frajdę. To właśnie o satysfakcję, przyjemność chodzi najbardziej w aktywności ruchowej. To cel podstawowy.

Możemy trenować samodzielnie, w grupie albo pod okiem instruktora. To drugie rozwiązanie poleca się osobom mającym problem z motywacją i samodyscypliną. Zajęcia w zespole są też okazją do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń, uczenia się nowych rzeczy.

Na ćwiczenia z trenerem powinni zdecydować się osoby, które chcą nauczyć się prawidłowego wykonywania ruchów w danej dyscyplinie. Wykupienie lekcji indywidualnych to dobre wyjście dla tych, którzy cierpią na specyficzne schorzenia wymagające dopasowania form i charakteru wysiłku fizycznego do własnych możliwości i ograniczeń.