Artykuł

Schody ze szkła – zalety. W jakich wnętrzach się sprawdzą?

Schody ze szkła znajdują zastosowanie w biurach, hotelach, budynkach użyteczności publicznej i w pomieszczeniach mieszkalnych. Bezpieczeństwo, łatwość montażu, wytrzymała, a przy tym elegancka konstrukcja sprawiają, że szklane schody cieszą się coraz większą popularnością

Schody ze szkła – gdzie się sprawdzą?

Schody ze szkła wybierają zarówno minimaliści, jak i osoby, które chcą dodać pomieszczeniu lekkości i charakteru. Ze względu na swoje walory estetyczne i dekoracyjne szkło praktycznie od zawsze cieszyło się popularnością. Do jego zalet należy zaliczyć to, że szkło z powodzeniem można łączyć z innymi materiałami oraz nadawać mu wybrane przez siebie kształty i kolory. Jedynym ograniczeniem jest tu wyobraźnia projektanta i pomieszczenie w którym chcemy zastosować określone szklane elementy. Obecnie, gdy możliwe jest wykonywanie szkła jednocześnie wytrzymałego, a przy tym takiego, które nie straciło nic ze swojej pierwotnej lekkości, jeszcze zyskało ono na atrakcyjności.

Coraz chętniej sięgają po nie również architekci i projektanci wykorzystując szkło w takich rozwiązaniach konstrukcyjnych jak szklane schody czy fasady i panele szklane. Wnętrza w których zainstalowano szklane schody stają się bardziej nowoczesne, eleganckie i stylowe. Takie przestrzenie wydają się bardziej lekkie i większe niż są w istocie. Jeśli zdecydujemy się na podświetlenie schodów ze szkła, staną się one ozdobą każdego wnętrza.

Do szklanych schodów możemy także dodać stalowe lub drewniane wykończenie. Sprawdzą się one zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i w biurach, hotelach, pensjonatach i miejscach użyteczności publicznej. W zależności od tego jaką mają pełnić funkcję mogą zostać wkomponowane w wystrój pomieszczenia lub stanowić najważniejszą jego część, stając się oryginalną ozdobą wnętrza. To czy chcemy zamontować w danym pomieszczeniu szklane schody powinniśmy wziąć pod uwagę już na etapie jego projektowania. Jeśli chcemy rozświetlić daną przestrzeń i nadać jej nieszablonowy, a jednocześnie elegancki charakter, szklane schody będą odpowiednim rozwiązaniem.

Schody ze szkła – czy są bezpieczne?

Chociaż schody ze szkła wydają się kruche, delikatne i podatne na uszkodzenia w rzeczywistości są niezwykle wytrzymałe. Schody ze szkła wykonane są z kilku warstw szkła hartowanego łączonego specjalną folią, co zapewnia bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Nawet wówczas, gdy dojdzie do uszkodzenia szklanych schodów, to szkło z którego są wykonane rozpadnie się na maleńkie kryształki, które nikogo nie zranią. Znajdująca się wewnątrz szkła folia uniemożliwia rozsypanie się poszczególnych odłamków. Jak już wspomnieliśmy, szkło, z którego wykonane są szklane schody, jest niezwykle wytrzymałe. Ponadto montowane są one na równie solidnej konstrukcji. Nawet gdy dojdzie do ich zniszczenia czy ukruszenia któregoś z elementów, dzięki zastosowanym rozwiązaniom, nie istnieje ryzyko skaleczenia się czy zranienia.

Wbrew pozorom szklane schody są także łatwe do utrzymania w czystości. Czyści się je dokładnie tak samo jak każdą inną, szklaną powierzchnię. Przypadną one do gustu zarówno miłośnikom tradycji, jak i zwolennikom awangardowych rozwiązań.

Szklane schody wniosą do naszego domu więcej światła i przestrzeni pod warunkiem, że będziemy o nie odpowiednio dbać, a ich montaż uwzględnimy już na etapie budowania domu, remontu czy aranżacji pomieszczenia.