Artykuł

Alternatywy dla samodzielnej nauki programowania

Wiele osób w programowaniu znajduje nie tylko satysfakcję i spełnienie własnych potrzeb typu napisanie własnych, nigdzie niedostępnych pluginów, czy modowanie gier komputerowych. Inni ludzie naukę programowania traktują jako sposób na przyszłe dorobienie paru (całkiem niezłych) groszy do codziennych zarobków, a jeszcze inni wiążą z branżą informatyczną swoją przyszłość starając się np. zmienić swój dotychczasowy zawód na ten, który uchodzi za dobrze płatny. Początki zwykle stawiane są w domowym zaciszu, bo programiści – amatorzy rozpoczynają naukę zwykle z internetowych samouczków, poradników, by wreszcie sięgnąć po książki na temat składni danego języka. Jaka może być alternatywa dla samodzielnej nauki programowania i czy warto w takie rozwiązania inwestować swój czas, przeczytacie poniżej!

Kursy programowania

To dobra metoda dla osób początkujących lub średnio zaawansowanych. Można zwykle w takich przypadkach wybrać, czy swoją „karierę” programisty skierować dana osoba chce w stronę programowania back-endowego, czy chce zostać programistą frontend. Jeśli ktoś jest zupełnie niedoświadczony w tej dziedzinie i dopiero stawia pierwsze kroki, powinien zdać się na doradców danej szkoły programowania, którzy sprawdzą predyspozycje kandydata i zdecydują, gdzie będzie się on spełniał najlepiej. Od tego w jakiej sferze będzie się poruszał przyszły programista zależy też wybór języka programowania, który należy zgłębić. Frontend to zwykle końcowa faza programowania typu Java Script, czy PHP, gdzie wiele zadań aplikacji tyczy się pobierania i przekazywania do backendu danych zebranych od użytkownika. Backend z kolei to wnętrze danego systemu, gdzie użytkownik zwykle nie zagląda.

Jak działają szkoły programowania?

Najlepiej będzie samodzielnie zbadać ofertę tej szkoły poprzez stronę internetową, telefonicznie lub osobiście. Ogólnie rzecz ujmując nauka polega na pracy w niewielkich grupach pod okiem wysoce wyspecjalizowanych nauczycieli. Kursy trwają od kilku dni nawet do siedmiu miesięcy i mogą przygotowywać do ważnych dla przyszłego pracodawcy egzaminów do dyplomów i certyfikatów poświadczających umiejętności zdobyte przez kursanta. Wszystko zależy od tego, co dana osoba chce robić i z jaką materią mierzyć się w przyszłej pracy oraz od tego, jaki poziom reprezentuje już na starcie.

Dlaczego warto inwestować w taki rozwój?

Praca w branży IT to przede wszystkim godne zarobki, które przewyższają niekiedy wielokrotnie średnią krajową. Wszystko zależy od punktu zaczepienia nowo wykształconego programisty i ścieżki kariery (umiejętności i doświadczenia) jaką sobie obierze. Dlatego szkoła programowania to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą dokształcić się lub zmienić całkowicie branżę bez konieczności kończenia studiów zaocznych! Oprócz tego jest to ukierunkowanie kursanta na wiedzę i umiejętności, na którą aktualnie jest na rynku zapotrzebowanie!