łąka kwietna w mieście
Artykuł

Nowocześnie i ekologicznie, czyli łąki kwietne w miastach

Do niedawna krótko przystrzyżone trawniki wiodły prym w kwestii zagospodarowania przestrzeni zielonej w miastach. Obecnie coraz częstszym widokiem są łąki kwietne. Co wpływa na wzrost popularności tego rozwiązania? Jakie są korzyści z założenia łąki kwietnej w przestrzeni miejskiej?

Antysmogowe działanie łąk kwietnych


Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje unikalna mieszanka nasion roślin o szorstkich i lepkich liściach, które wykazują działanie antysmogowe. To jeden z głównych powodów, dlaczego łąki kwietne coraz częściej powstają w miastach i coraz częściej zastępują trawniki. Wszak problem smogu jest coraz bardziej poważny i konieczne są zdecydowane działania, by przeciwdziałać temu problemowi. Oczyszczającą powietrze smogówkę można nabyć bez problemu w profesjonalnych sklepach, które specjalizują się w komponowaniu mieszanek nasion o różnym działaniu, w tym także wspomnianym, antysmogowym.

Oszczędność czasu i finansów


Łąki kwietne w miastach przynoszą spore oszczędności. Jak to możliwe? Po pierwsze, łąki nie są tak wymagające jak trawniki. Wystarczy je skosić dwukrotnie, podczas gdy trawniki ymagają regularnego podkaszania, a tym samym opłacenia pracy zatrudnionej do tej czynności osoby. To nie wszystko. Nasion precyzyjnie dobranych roślin, które tworzą łąkę kwietną mają nawet do 25 razy dłuższe korzenie aniżeli trawniki, dzięki czemu mogą one magazynować zdecydowanie większą ilość wody. To z kolei zmniejsza zapotrzebowanie na podlewanie tych terenów.

Ekologiczne rozwiązanie


Łąki kwietne nie potrzebują sztucznych nawozów czy środków ochrony roślin do tego, by rosnąć i kwitnąć na danym terenie. Stanowi to zatem rozwiązanie wyjątkowo przyjazne dla środowiska, dla natury.