Artykuł

Jak znaleźć pracę w Holandii?

Holenderski rynek pracy jest otwarty na kandydatów z Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej. Rynek ten charakteryzuje się dużą elastycznością, ale także sezonowością, zwłaszcza w sferze pracowników fizycznych.

Poszukiwanie pracy w Holandii: wskazówki

Proces poszukiwania pracy w Holandii należy rozpocząć jeszcze w Polsce. Zdecydowanie najlepszą opcją jest skorzystanie z profesjonalnych i zaufanych agencji pracy, które od wielu lat prowadzą nabór i zatrudniają. Wybierając agencję, warto kierować się opiniami obecnych lub byłych pracowników, chociaż zawsze należy podchodzić z pewną rezerwą do opinii na forach internetowych. Zwykle na temat miejsca pracy wypowiadają się osoby, które były bardzo niezadowolone, jednak powodem takiego stanu niekoniecznie musiała być wina agencji, tylko na przykład zbyt wygórowane oczekiwania pracownika. Osoby, które nie chcą szukać pracy przez pośredników, mogą zdecydować się na rozpoczęcie poszukiwań na własną rękę. Warto jednak zwrócić uwagę na renomę danego pracodawcy, a w sytuacji, w której kandydat nie zna języka holenderskiego, dobrze jest poprosić tłumacza o wyjaśnienie wszystkich punktów umowy. W Holandii jest duże zapotrzebowanie na specjalistów, tj. inżynierów, informatyków, hydraulików. W trakcie poszukiwania pracy warto zwrócić uwagę na oferowaną liczbę godzin i na to, czy dana oferta nie należy do prac elastycznych (bez minimalnej lub bez maksymalnej liczby godzin do przepracowania) lub prac sezonowych (na przykład przy sadzonkach).

Realia pracy w Holandii: czas pracy, zarobki, warunki

Czas pracy w Holandii wynosi zwykle od 36 do 40 godzin tygodniowo, jednak zdarza się, że pracownicy tymczasowi lub pracujący w sezonie poświęcają na pracę 50 lub 60 godzin tygodniowo. Zwykle maksymalny czas trwania zmiany to 12 godzin, przy czym godzina to nieodpłatne dwie przerwy, a pracownik otrzymuje pensję za 11 godzin. Jeśli chodzi o wynagrodzenie, to od 2019 roku dla pracowników powyżej 22 roku życia, pensja minimalna w Holandii wynosi 1615 euro, a netto jest to około 1400 euro. Warto pamiętać o tym, że w trakcie wyjazdu do pracy należy liczyć się z niezbyt komfortowymi warunkami. Zwykle agencje pracy proponują mieszkanie w pokojach wieloosobowych, a pracodawcy czasami nie są w stanie zagwarantować minimalnej, ani maksymalnej liczby godzin. W praktyce oznacza to, że w niektórych firmach pracownicy w jednym tygodniu pracują przez 10 godzin, a w kolejnym przez 60. Zwykle, dodatkowym utrudnieniem jest transport do pracy, który może zająć nawet kilka godzin dziennie. Warto pamiętać o tym, że praca w Holandii może być bardzo dobrym źródłem dochodu na jakiś czas, jednak każdy, kto myśli o dłuższym wyjeździe powinien zastanowić się nad znalezieniem odpowiedniego lokum i bardziej stabilnej pracy.