Artykuł

Zastosowanie płyt z polistyrenu – dlaczego warto z nich korzystać?

Bardzo ważną kwestią w budownictwie jest zmniejszenie strat ciepła budynków i efektywność stosowanych materiałów. Zapewni ją użycie najlepszej jakości produktów, takich jak płyty z polistyrenu ekstrudowanego.

Płyta z polistyrenu ekstrudowanego, to nowoczesny materiał o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. Przekonaj się, gdzie może być stosowany i dlaczego warto z niego korzystać.

Gdzie stosowane są płyty z polistyrenu ekstrudowanego?

Polistyren ekstrudowany (inaczej styrodur) to spieniona forma zwykłego polistyrenu, odznaczająca się niską nasiąkliwością, dobrą termoizolacyjnością i wysoką wytrzymałością na ściskanie i uszkodzenia mechaniczne. Doskonale sprawdza się w budownictwie jako materiał o wysokich właściwościach ociepleniowych. Płyty ze styroduru najczęściej używane są do ocieplania ścian fundamentowych i piwnicznych, płaskich dachów odwróconych, podłóg osadzonych bezpośrednio na gruncie oraz ścian w wilgotnych pomieszczeniach. Styrodur coraz częściej znajduje również zastosowanie jako materiał izolacyjny muru warstwowego, ciągów komunikacyjnych i parkingów oraz konstrukcji ścianek działowych. Ze względu na swoje właściwości zapobiega także powstawaniu mostków termicznych.

Dlaczego warto stosować płyty z polistyrenu?

Problem utraty ciepła dotyczy domów mieszkalnych i innych rodzajów budynków. Dlatego tak istotna jest dobra izolacja, która zabezpieczy przed nadmiernymi stratami ciepła. Kiedyś najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do termoizolacji był styropian. Wraz z rozwojem technologicznym powstał produkt o dużo lepszych właściwościach, oparty na podobnej strukturze. Dzięki wysokiej odporności na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne polistyren ekstrudowany doskonale sprawdza się w roli izolatora cieplnego. Wprawdzie nie jest to jeszcze bardzo popularny materiał (stosowany jest zaledwie od około 50 lat), ale cieszy się coraz większym uznaniem.

Płyty najczęściej polecane są do izolacji miejsc, które są najbardziej narażone na bezpośredni kontakt z wilgocią. Są dużo lepszą opcją niż styropian, ponieważ są od niego twardsze. Ponadto są bardzo lekkie, co ułatwia transport oraz montaż. Polistyren ekstrudowany jest materiałem, z którego łatwo wyciąć kształtki – można do tego użyć nawet zwykłego noża, a do wyrównywania powierzchni świetnie sprawdza się papier ścierny. Styrodur jest bezpieczny dla zdrowia i można go montować o każdej porze roku.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu styroduru?

Przed zakupem płyt z polistyrenu warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, które decydują o ich jakości oraz skuteczności. Liczy się przede wszystkim naprężenie. Im wyższa jest jego wartość, tym większe prawdopodobieństwo, że płyty sprawdzą się w ekstremalnych warunkach. Jest to szczególnie ważne w przypadku powierzchni, które są najbardziej narażone na obciążenia (np. garaże lub dachy). Dobra płyta będzie wyróżniała się także odpowiednim współczynnikiem przewodnictwa cieplnego lambda – im jest on niższy, tym lepiej, ponieważ umożliwi to użycie cieńszych warstw płyty ociepleniowej. W przypadku styropianu, którego współczynnik lambda jest wyższy, konieczne jest zastosowanie większej liczby płyt.