Artykuł

Abonament, miks czy oferta na kartę – co wybrać?

Wybór taryfy nie zawsze jest prosty, ale dokonanie dokładnej analizy każdej oferty pozwoli na idealne dopasowanie planu do własnych potrzeb. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, na czym każda z trzech opcji polega, wówczas podjęcie decyzji jest znacznie prostsze.

Co to jest abonament, telefon na kartę i miks?

Porównanie ofert na kartę, w abonamencie i miksie to kolejny etap po zapoznaniu się, co każda z nich oznacza. Abonament to długoterminowe zobowiązanie – minimum 12-miesięczne, a w przypadku, gdy wybiera się abonament z telefonem, czas ten nie może być krótszy niż 2 lata. Są to wymogi wynikające z gwarancji producenta urządzenia. Taryfa na kartę, popularnie zwana prepaid, to konieczność regularnego doładowywania konta, ale jej dużą zaletą jest to, że można z niej zrezygnować w każdej chwili. Na końcu jest miks, czyli kompilacja obu poprzednich. Miks zazwyczaj łączy same zalety abonamentu i planu na kartę.

Telefon w abonamencie

Abonament to idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują dużego limitu danych i często wykonują połączenia. To również dobra opcja, jeżeli chce się kupić telefon. Ponadto operatorzy często w trakcie trwania umowy, tuż przed jej wygaśnięciem, oferują nowy model za niewielką dopłatą lub zwiększenie kwoty comiesięcznego zobowiązania. Niedogodnością może być czas, na jaki trzeba podpisać umowę. Minimalny wynosi 12 miesięcy, w przypadku abonamentu z telefonem zwiększa się on dwukrotnie a czasem trzykrotnie – często zależy on od ceny urządzenia i kwoty, jaką chcemy za niego zapłacić na początku. Kolejna wada abonamentu to limity. Jeżeli wykorzystamy środki przewidziane na dany miesiąc przed czasem, wówczas naliczane są dodatkowe opłaty, a w przypadku Internetu transfer danych ulega drastycznemu spowolnieniu. Pocieszeniem jest fakt, że obecnie coraz więcej operatorów oferuje nielimitowane pakiety minut, SMS-ów, MMS-ów i Internetu, do wyboru lub wszystkiego jednocześnie. Co warto jeszcze wiedzieć o abonamencie? Jest on najbardziej opłacalny, gdy ma się już telefon lub kupi się go osobno – taka opcja jest zawsze cenowo najatrakcyjniejsza.

Telefon na kartę

Telefon w taryfie na kartę to idealna propozycja dla osób, które na bieżąco chcą kontrolować swoje wydatki. W tym przypadku wykorzystuje się tyle środków, ile sie kupi – czyli kwotę, jaką doładuje się konto. Nie ma możliwości przekroczenia tego limitu. Z tego względu taryfa prepaid jest dobrą propozycją dla dzieci oraz osób, które nie lubią zobowiązań, ponieważ w każdej chwili można zmienić operatora. Minusem telefonu na kartę jest konieczność regularnych doładowań. Każde kolejne przedłuża ważność numeru. Poza tym, aby bez problemu móc wykonywać połączenia, wysyłać SMS-y i MMS-y oraz korzystać z Internetu, trzeba mieć środki na koncie.  

Telefon w miksie

Miks jest połączeniem zalet taryfy na kartę oraz abonamentu. Operator wymaga jedynie zasilenia konta raz w miesiącu (oczywiście można to robić częściej), ponadto można dostać telefon za symboliczną kwotę. Miks różni się od oferty prepaid tym, że konieczne jest podpisanie umowy, w której zobowiązujemy się regularnie zasilać konto przez ściśle określony czas, np. 12 miesięcy.