jak wyczyścić kurtkę skórzaną
Artykuł

Jak wyczyścić kurtkę skórzaną?

Kurtki skórzane dawniej były domeną ludzi słuchających cięższych brzmień, ale szybko zyskały popularność wśród innych grup. Obecnie jest to kultowy element naszej garderoby, który świetnie sprawdza się w niemal każdej stylizacji, zarówno damskiej jak i męskiej. Porządna skóra sporo kosztuje, więc lepiej wiedzieć jak o nią zadbać na co dzień oraz w przypadku zabrudzeń. Oczywiście w czyszczeniu możemy wyręczyć się pralnią, ale z większością zabrudzeń powinniśmy poradzić sobie sami.

Pranie w pralce czy ręcznie?

Jak w przypadku każdego innego materiału, warto przed przystąpieniem do czyszczenia zerknąć na metkę. To może nam bardzo ułatwić pracę oraz uchroni przed zniszczeniem delikatnego materiału. Warto pamiętać, że kurtki skórzanej nigdy nie powinno się prać w pralce. Lepiej wybrać pranie ręczne, aczkolwiek jeśli zrobimy to nieumiejętnie efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Jeśli zdecydujemy się jednak zrobić to sami, a nie oddawać kurtki do pralni, powinniśmy skórę namoczyć a do prania ręcznego użyć specjalnego płynu do odzieży skórzanej. Do usuwania zabrudzeń i naleciałości przyda się miękka szczoteczka.

Czyszczenie plam i zabrudzeń

Z biegiem czasu na kurtce mogą pojawiać się plamy, czy to z jedzenia, farby, błota, gumy do żucia itp. Aby pozbyć się mniejszych plam i zabrudzeń, można użyć miękkiej szmatki i wody z mydłem lub cytryną. Delikatnie pocierając zabrudzone miejsce szybko powinniśmy się z nim uporać. Jeśli jednak ten sposób okaże się nieskuteczny, powinien pomóc spirytus. Do plam tłustych, warto zastosować mieszaninę benzyny i mąki ziemniaczanej. Gumę do żucia usuniemy kostką lodu, po zmrożeniu guma sama powinna odpaść. Po każdym zabiegu czyszczącym kurtkę należy spłukać świeżą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Aby zachować zdrowy wygląd kurtki ze skóry naturalnej, nie powinniśmy stosować środków zawierających rozpuszczalnik.

Czy kurtkę skórzaną można prasować?

Oczywiście, że tak. Podobnie jak przy czyszczeniu kurtki z zabrudzeń, musimy pamiętać o tym aby uważać by nie uszkodzić materiału. Oto kilka sposobów na wyprasowanie kurtki skórzanej:

  • wilżoną kurtkę powiesić na wieszaku, po kilku dniach zagniecenia powinny się wyprostować;
  • użycie suszarki, poprzez skierowanie strumienia gorącego powietrza na zagniecenia;
  • użycie żelazka z generatorem pary, przy tej metodzie powinniśmy zachować szczególną uwagę i zachować min. 20 cm odstępu pomiędzy żelazkiem a kurtką;
  • Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, żeby wprasować lub wyprać naszą kurtkę, lepiej oddać ją do pralni gdzie za pomocą specjalistycznych maszyn odbędzie się to w bezpieczny sposób. Kurtka skórzana to wymagająca w czyszczeniu część naszego ubioru. Ale jeśli będziemy o nią dbać w odpowiedni sposób, zachowa swój piękny wygląd na lata.