Artykuł

Zawód z przyszłością

Gdyby każdy z nas wiedział, jakie zawody będą liczyć się w przyszłości, o wiele łatwiej byłoby planować swoją karierę zawodową. Obecnie możemy jedynie przypuszczać i wierzyć, z pewną dozą prawdopodobieństwa, że określone zawody okażą się przydatne za pięć, dziesięć i więcej lat, a my – staniemy się konkurencyjni i atrakcyjni na rynku pracy.

Przykładowe zawody, przed którymi raczej wróży się dobrą przyszłość

To na pewno wszelkie zawody techniczne, przede wszystkim te, związane z elektroniką, telekomunikacją cyfrową i informatyką.

Wystarczy przejrzeć oferty pracy publikowane przez różnego rodzaju portale, by upewnić się, że panuje bardzo duży popyt na informatyków, programistów, testerów aplikacji internetowych, administratorów baz danych i innych. Popularność zawodów informatycznych wynika oczywiście z niezwykłej popularności komputerów i internetu, które w ostatnich latach dotarły do prawie każdej dziedziny życia i biznesu.

Nadal jednak panuje zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu prowadzenia i administrowania siecią, tworzenia nowych programów i ich serwisowania, a także specjalistów zajmujących się prowadzeniem badań i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań.

Bardzo cenione są również osoby, które znają języki obce – jeśli więc już teraz zainwestujemy w naukę francuskiego, hiszpańskiego czy chińskiego, za kilka lat nie będziemy musieli obawiać się żadnych rynkowych fluktuacji. Umiejętność porozumiewania się w obcych językach jest w zglobalizowanym świecie umiejętnością podstawową.