Artykuł

Przygotowanie do matury

Nie na darmo o egzaminie dojrzałości nauczyciele wspominają już od pierwszej klasy szkoły średniej. Z doświadczenia wiedzą, że uczniowie wszystko zostawiają na ostatnią chwilę. I mają rację, ale cóż – młodość swoimi prawami się rządzi.

Przygotowania do matury rozpoczynają się tak naprawdę w ostatniej klasie szkoły średniej. Pomocne są w tym wszelkiego rodzaju testy, przygotowywane przez nauczycieli, rozwiązywanie zadań maturalnych z lat ubiegłych i w końcu matura próbna, która jest wstępem do tej oficjalnej.

Nauki jest sporo

Uczniowie przypominają sobie wiadomości z lat ubiegłych, utrwalają wiedzę, omawiają lektury. Poza przedmiotami obowiązkowymi na maturze (język polski, język obcy, matematyka) trzeba się zdecydować, jaki wybrać przedmiot dodatkowy. Maturzyści, którym się marzą renomowane uczelnie wykupują dodatkowe lekcje, tzw. korki. Wielu studentów i emerytowanych nauczycieli oferuje taką pomoc za odpowiednią kwotę.

Po co nam matura próbna?

Matura próbna, poprzedzająca właściwą jest świetnym sposobem na poznanie smaku czekającego egzaminu i na sprawdzeniu, jak radzi się sobie ze stresem. A stres jest czasami główną przyczyną niepowodzeń, mimo zgromadzonej i utrwalonej wiedzy. Każdy zna ten stan, kiedy w głowie pustka, gardło suche a serce mało nie wyskoczy z piersi. Pomocne są tu różne techniki radzenia sobie ze stresem, np. ćwiczenia oddechowe, słuchanie muzyki relaksacyjnej, uprawianie sportu, medytacje. Warto z nich skorzystać na wiele tygodni przed egzaminem, by w decydującym momencie psychika nie spłatała nam przykrego psikusa.