Artykuł

Czym jest silnik prądu przemiennego i do czego służy?

Do silników prądu przemiennego zalicza się silniki synchroniczne, asynchroniczne i komutatorowe. Te rodzaje mają różne zastosowania.

Urządzenia elektryczne wymagają odpowiedniego napędzania. Do tego celu wykorzystuje się na przykład silniki elektryczne prądu przemiennego. Dzielą się ona na różne rodzaje i mają odmienne zastosowanie w zależności od potrzeb danej maszyny i charakteru konstrukcji.

Rodzaje silników prądu przemiennego

Silniki synchroniczne w praktyce przemysłowej przetwarzają energię elektryczną na mechaniczną. Wirnik w tego rodzaju silniku obraca się w stanie ustalonym z taką samą prędkością kątową, z jaką wiruje pole magnetyczne. Prędkość silnika synchronicznego jest stała i niezależna od obciążenia bądź zasilającego napięcia.

Silnik prądu przemiennego to także silniki asynchroniczne będące najchętniej stosowanym rodzajem silników w automatyce oraz przemyśle. Swoją popularność zawdzięczają one zaletom w postaci prostej budowy, łatwej obsługi oraz niewysokich kosztach zakupu i utrzymania. Silniki asynchroniczne, zwane też indukcyjnymi wymagają biernej mocy indukcyjnej, co w procesie implikuje duże straty mocy i zauważalne spadki napięcia.

Silnik komutatorowy prądu to kolejny rodzaj silnika prądu przemiennego, którego zaletą jest ekonomiczny rozruch oraz regulacja obrotów za pomocą przesuwania szczotek. Niestety ten rodzaj silników nie cieszy się w Polsce dużą popularnością, gdyż najczęściej sprzedaje się je o mocach od 1 W do 5 kW.

Zastosowanie silnika prądu przemiennego

Silnik prądu przemiennego możemy zastosować do napędzania elementów wykonawczych, w maszynach, w których liczy się prędkość obrotowa, także w dźwigach i żurawiach. Silniki komutatorowe w codziennym życiu odnajdziemy w sprzętach gospodarstwa domowego (mikser, robot kuchenny) oraz elektronarzędziach (wiertarka, wkrętarka). Silniki asynchroniczne wykorzystuje się w napędach trakcyjnych, w pojazdach elektrycznych (na przykład Tesla) czy elektrycznych motocyklach tudzież ciężarówkach. Ten sam rodzaj silnika służy także do napędzania trolejbusów, tramwajów oraz pojazdów kolejowych zasilanych z sieci trakcyjnej.