Artykuł

Patriotyzm czy chuligaństwo – obchody setnej rocznicy niepodległości w opinii mediów

Obchody setnej rocznicy niepodległości w tym roku świętował z Polską niemal cały świat. Jak zagraniczne media opisały Marsz Niepodległości?

Patriotyzm – narodowa cecha Polaków?

Święto niepodległości, które od 1937 roku obchodzone jest 11 listopada, co roku wzbudza zarówno zachwyt świata, jak i obawę organizatorów, czy obchody nie zostaną zakłócone przez kontrmanifestacje i chuliganów. To niewątpliwie jedna z ważniejszych rocznic, gdyż patriotyzm od wieków uważany jest za cechę, która szczególnie wyróżnia Polaków na tle innych narodów. Polacy 123 lata nie mieli własnego państwa, które mogliby nazwać domem – w setną rocznicę odzyskania niepodległości, o Polsce pamiętał cały świat. W biało-czerwonych barwach była nie tylko Europa, ale również największe budynki świata w Dubaju czy egipskie piramidy. Zewsząd napływały życzenia i gratulacje. Dzień po największych obchodach w Warszawie, największe dzienniki oraz blogi informacyjne zamieściły fotografie najliczniejszego w historii obchodów Marszu Niepodległości. Jakie były komentarze zagranicznych mediów?

Kontrowersje wokół dnia niepodległości

Obchody rocznicy niepodległości w stolicy, mimo że to niewątpliwie piękne i doniosłe święto, co roku spędzają sen z powiek organizatorów, którzy nie są w stanie skutecznie zabronić marszu środowisk powiązanych z Młodzieżą Wszechpolską, ONR czy mówiąc wprost neofaszystami. W 2017 roku przemarsz tych grup zapisał się w historii nie tylko transparentami z hasłami rasistowskimi, ale też chuligańskimi burdami i niszczeniem mienia. W tym roku Hanna Gronkiewicz Waltz, która właśnie kończyła swoją prezydenturę w stolicy, obawiała się powtórki. Niestety nie udało jej się zakazać wystąpienia tym grupom. Na dodatek prezydent Duda zapowiedział przejście ulicami Warszawy „wspólnie ze wszystkimi Polakami”. Rzeczywistość szybko jednak zweryfikowała te plany – rządzący szli na czele osobno, a cała kolumna pozostałych uczestników za nimi. Niestety mimo obietnic, wśród uczestników, aparaty fotografów wyłapały neonazistowskie hasła i flagi.

Jak świat odebrał Marsz Niepodległości?

Zagraniczna prasa 11 listopada świętowała razem z Polakami, pozostawiając z reguły bez komentarza sporadyczne ekscesy, które miały miejsce. Na łamach największych dzienników królowały biało-czerwone barwy i patriotyzm zamiast kontrowersyjnych haseł, a przecież o to chodzi, aby nie promować neofaszystowskich grup, które przez określone zachowania chcą być zauważone. Podkreślano za to historię odzyskania niepodległości i dobitny apel dziewięciu weteranów Armii Krajowej, którzy protestowali przeciwko próbom zawłaszczenia symbolu Polski Walczącej przez środowiska nie mające nic wspólnego z tradycją walki o wolność i niepodległość.