Buspas – kto może z niego korzystać?
Buspasy pojawiły się niemalże we wszystkich większych miastach. Wraz z ich powstaniem pojawiły się także przepisy dotyczące tego, kto może z nich korzystać. Jednakże pomimo wielu lat ich istnienia wciąż wielu kierowców ma wątpliwości odnośnie tego, dla jakich pojazdów jest on przeznaczony i kto może bez problemu się nimi poruszać.
Czy tylko autobusy?
Buspas jest wydzielonym pasem jezdni, w naszym kraju po prawej jej stronie. Bezspornie pojazdami, które mogą się po nich poruszać są autobusy, jednakże jak się okazuje nie tylko one maja prawo z nich korzystać. Poza nimi bez problemu mogą się poruszać po buspasach pojazdy służb miejskich czy pojazdy uprzywilejowane takie jak karetki czy też pojazdy policji. Wraz z rozwojem technologii pojawiają się nowe rozwiązania, jak na przykład takie, że z buspasów mogą korzystać pojazdy napędzane wyłącznie elektrycznie.
Co czeka za bezprawne korzystanie z buspasów?
Kierowcy, którzy pomimo braku uprawnień poruszają się buspasami muszą się liczyć z tym, że mogą ponieść konsekwencje tego czynu. Oczywiście zależy to od wielu okoliczności. Jeżeli bowiem przed skrzyżowaniem buspas zmienia się w pas skrętu w prawo, wówczas mają prawo z niego skorzystać wszystkie pojazdy wykonujące ten manewr. Należy jednak pamiętać, że według przepisów autobusom należy ułatwić włączenie się do ruchu, dlatego przy wjeżdżaniu na przeznaczony dla nich pas należy zachować ostrożność. W niektórych miastach, na podstawie odrębnych przepisów pasami tego typu mogą się poruszać także taksówki, często jednak jest to obwarowane dodatkowymi przepisami. Najczęściej kierujący nimi muszą pamiętać o tym, aby ustępować pierwszeństwa autobusom i aby nie wykorzystywać buspasów jako miejsca do zatrzymywania się w celu wysadzenia klientów. Przejeżdżające pojazdy straży miejskiej czy policji mają prawo zatrzymać pojazd poruszający się buspasem bez uprawnień do tego i nałożyć karę. Oczywiście nie można także pozostawiać na nich samochodu, gdyż grozi za to dość surowa kara. Dlatego też warto unikać bezprawnego korzystania z pasów przeznaczonych dla tych pojazdów, coraz częściej bowiem montowane są w nich rejestratory ruchu i nagrania na których widać łamanie przepisów przez innnych użytkowników ruchu trafiają na policję.
Anna Sobczak, mistrzyni szachów i autorka bestsellerowej powieści inspirowanej moimi podróżami po Azji. Doktorantka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie badam wpływ muzyki na ludzkie emocje. W weekendy jestem wolontariuszką w schronisku dla zwierząt, gdzie uczę się cierpliwości i empatii. Moja pasja do tanca flamenco doprowadziła mnie do Hiszpanii, gdzie zdobyłam tytuł mistrza regionalnego. W życiu kieruję się zasadą, że każde doświadczenie jest lekcją, która kształtuje naszą duszę.