Artykuł

Konwertery – co warto wiedzieć przed zakupem

Konwertery, a właściwie konwertery satelitarne to urządzenia, dzięki którym możliwe jest sprawne przesyłanie telewizyjnego sygnału satelitarnego. Za pomocą konwertera, dostarczony zostaje sygnał z satelitów do odbiornika satelitarnego. Czytaj dalej i dowiedz się, jak działa konwerter i jakie są jego rodzaje.

Konwertery to urządzenia, bez których niemożliwe byłoby sprawne działanie telewizji satelitarnej. Konwertery satelitarne odbierają sygnały satelitarne, które zostały odbite od lustra anteny, a następnie przekazują go do konkretnego dekodera telewizji satelitarnej. Konwertery w głównej mierze odpowiadają za jakość sygnału telewizji satelitarnej.

Konwerter full band – konwerter pełnozakresowy

Jednym z podstawowych rodzajów konwerterów jest konwerter pełnozakresowy, zwany także konwerterem full band. Konwerter pełnozakresowy, to urządzenie uniwersalne i jednocześnie najbardziej rozpowszechnione na rynku. Poszukując odpowiedniego konwertera do samodzielnej instalacji telewizji satelitarnej w Twoim domu, prawdopodobnie natkniesz się na co najmniej kilka ofert konwerterów pełnozakresowych.

Konwertery full band, pracują w dwóch zakresach oraz dwóch polaryzacjach. Wybór zakresu jest w tym przypadku uzależnione od wysterowanie przez dany odbiornik satelitarny konkretnej częstotliwości (22kHz) oraz amplitudy (0,6 bądź jej braku). Minusem konwerterów pełnozakresowych jest możliwość obsługi tylko jednego odbiornika satelitarnego, który może sterować jego pracą. Aby móc podłączyć drugi odbiornik, konieczne jest wykonanie przelotki konwerterowej w macierzystym odbiorniku satelitarnym, lub zakup specjalistycznego rozdzielacza. Należy pamiętać, że zakupiony rozdzielacz musi mieć odpowiednie zabezpieczenie, które ochrania dany odbiornik satelitarny przed podaniem sterowania przez drugi odbiornik.

Konwerter podwójny – konwerter typu twin

Do grona najpopularniejszych rodzajów konwerterów, można zaliczyć także konwerter podwójnym, zwany również konwerterem typu twin. Tego rodzaju urządzenia, charakteryzują się umieszczeniem układu elektronicznego, który zapewnia niezależne przesyłanie sygnału dla dwóch odbiorników w tym samym czasie, bądź pojedynczego przesyłania sygnału PVR.

Tak naprawdę, konwerter podwójny może przypominać dwa konwertery full band w jednej obudowie, które działają niezależnie od siebie. Konwertery twin posiadają z reguły dwa niezależne od siebie wyjścia.

Konwertery: unicable, quad

Konwerter poczwórny, zwany również konwerterem quad, to nieco mniej popularny typ konwertera, która zapewnia niezależne przesyłanie sygnału dla czterech odbiorników w czasie rzeczywistym. Konwertery typu quad są zbudowane niemal z takich samych komponentów, jak konwertery full band. Konwertery poczwórne mogą być traktowane jak cztery pełnozakresowe konwertery w jednej obudowie, choć czasami konwertery quad są wyposażone w sumator telewizji naziemnej, lub pia™e przyłącze, które jest zarezerwowane dla anteny naziemnej.

Z kolei konwerter unicable jest urządzeniem do złudzenia przypominający konwerter typu quad, choć jego funkcjonalność nieco się różni. Konwerter unicable charakteryzuje się możliwości przesyłania sygnału dla nawet 4 odbiorników po jednym kablu. Niektóre konwertery unicable są wyposażone w dodatkowe wejścia na odbiornik, nie obsługujący technologii unicable.