Artykuł

Zasilanie wózków elektrycznych – jaki akumulator wybrać?

Elektryczne wózki widłowe stanowią podstawowe wyposażenie magazynów, hal produkcyjnych, centrów logistycznych i wielu innych pomieszczeń zamkniętych. Podstawową zaletą tego typu widlaków jest brak emisji szkodliwych spalin, a także niski poziom generowanego hałasu. Podstawą funkcjonowania każdego elektrycznego wózka widłowego jest akumulator. Wyróżnia się baterie trakcyjne i żelowe, które różnią się od siebie przede wszystkim żywotnością i kosztami eksploatacji.

Elektryczne wózki widłowe, obok widlaków spalinowych i gazowych, są jednym z najczęściej wykorzystywanych sprzętów w zakładach produkcyjnych. Służą one w głównej mierze do przewożenia towaru na stosunkowo niewielkie odległości.

Baterie żelowe do elektrycznych wózków widłowych

Wózek elektryczny jest najpopularniejszym typem widlaka, wykorzystywanego do pracy w pomieszczeniach zamkniętych. Zasilany jest on akumulatorem – żelowym lub trakcyjnym. Pierwszy z nich charakteryzuje się stosunkowo krótką żywotnością, co jednak rekompensują inne jego zalety. Mowa tu przede wszystkim o: eliminacji konieczności uzupełnienia wody podczas całego okresu użytkowania baterii, niskie koszty eksploatacji, co przekłada się również na dużą oszczędność prądu elektrycznego. Mimo to baterie żelowe mają również swoje wady, wśród których można wymienić: koszt takiej baterii, który oscyluje pomiędzy 2500 a 3000 zł.

Akumulatory trakcyjne do elektrycznych wózków widłowych

Baterie trakcyjne do wózków widłowym są równie popularnym rozwiązaniem, co akumulatory żelowe. Charakteryzują się one stosunkowo długą żywotnością – można z nich korzystać nawet przez kilka lat pod warunkiem odpowiedniej konserwacji widlaka. Akumulatory trakcyjne wypadają gorzej od baterii żelowych, jeśli chodzi o koszty eksploatacji, a także konserwację. Mimo to są one tańszym rozwiązaniem, a ich cena plasuje się pomiędzy 1500 a 2000 zł.

Dodatkowo warto podkreślić, że żywotność baterii i koszty eksploatacji wózka widłowego uzależnione są nie tylko od rodzaju baterii, ale również od innych czynników. Mowa tu przede wszystkim o konserwacji wózka, a także jakości używanego akumulatora – najtańsze, a zarazem najmniej wydajne są baterie chińskich producentów. Dlatego też najlepiej zaufać znanej i sprawdzonej marce z renomą na rynku wózków widłowych.