Artykuł

Ocena ryzyka zawodowego

W każdej pracy najważniejsze powinno być bezpieczeństwo. Pracodawca musi zadbać o to, aby jego pracownicy nie byli narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia.

W tym celu przeprowadzany jest proces jakim jest ocena ryzyka zawodowego. Przede wszystkim należy zaznaczyć tutaj fakt, że odpowiedzialność za przeprowadzenie takich badań spoczywa na pracodawcy. Mimo wszystko zazwyczaj jest tak, że to nie on się tym zajmuje, a osoba, która do tego powołał. Najczęściej odpowiedzialni są za to specjaliści od Bezpieczeństwa i Higieny pracy.

To oni najczęściej wykonują takie prace. Warto jest wspomnieć także i o tym, że ocena ryzyka zawodowego o wiele łatwiejsza jest w przedsiębiorstwach, które nie są wielkie. W tych, które zatrudniają kilkadziesiąt osób na pewno nie będzie to już tak proste. Jeśli jesteśmy właścicielami małej firmy to możemy przeprowadzić to samodzielnie, ale jeżeli nie jesteśmy obeznani w tym temacie to powinniśmy te zadanie zlecić osobie, która zna się na rzeczy. Jest to wskazane.