Na czym polega działanie kreatyny?
Związek kreatyny jest ściśle powiązany z energią. Zadaniem tej substancji jest odnawianie cząsteczek ATP, a te właśnie stanowią magazyn energii. Od razu należy dodać, że ten aminokwas występuje naturalnie w ciele człowieka. Siła, która wynika ze stosowania kreatyny, nie jest jakąś magią, a po prostu chemią naszego organizmu. Szybsza regeneracja cząsteczek ATP to szybsza regeneracja mięśni, a także zmniejszenie ilości kwasu mlekowego. To sprawia, że nasz trening jest dłuższy, a jeśli wykonamy te 1-2 powtórzenia więcej w każdej serii, to automatycznie przełoży się to na przyrosty mięśniowe. Nie stanie się to po pierwszym zażyciu kreatyny, ale z czasem rzeczywiście możemy być pewni, co do skuteczności tego związku chemicznego.
Skutki dla zdrowia wynikające ze stosowania kreatyny
Głównym skutkiem, który wynika ze stosowania kreatyny, jest po prostu wzrost masy mięśniowej. To on jest bardziej pewny niż potencjalne problemy. Każda substancja zażywana w nadmiarze może stanowić truciznę i tak może być zarówno z wodą, jak i z kreatyną. Regularne przedawkowywanie może prowadzić do zbierania wody w organizmie czy problemów żołądkowych. Trzeba sporo przesadzić, ale istnieje również możliwość uszkodzenia nerek. W przypadku odpowiedniego dawkowania prawdopodobnie nie dojdzie do żadnych z tych skutków ubocznych i nie odnotujemy żadnego negatywnego wpływu dla zdrowia. Także w odpowiedni na pytanie co daje kreatyna, należy stwierdzić, że wzrost mięśniowy, ale niekoniecznie negatywne skutki uboczne.
Anna Sobczak, mistrzyni szachów i autorka bestsellerowej powieści inspirowanej moimi podróżami po Azji. Doktorantka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie badam wpływ muzyki na ludzkie emocje. W weekendy jestem wolontariuszką w schronisku dla zwierząt, gdzie uczę się cierpliwości i empatii. Moja pasja do tanca flamenco doprowadziła mnie do Hiszpanii, gdzie zdobyłam tytuł mistrza regionalnego. W życiu kieruję się zasadą, że każde doświadczenie jest lekcją, która kształtuje naszą duszę.