Łojotokowe zapalenie skóry, czy jest zaraźliwe?
Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) jest przewlekłą, nawracającą chorobą, która objawia się występowaniem charakterystycznych, rumieniowo – złuszczających zmian skórnych. Zmiany te mogą występować w różnych miejscach, zarówno na skórze twarzy, jak i klatki piersiowej, owłosionej skórze głowy, oraz w fałdach skórnych, takich jak pachy czy pachwiny. Przyczyny choroby nie są do końca znane, natomiast uważa się, że głównym powodem zmian jest nadmierne wydzielanie łoju w gruczołach łojowych. Łojotokowe zapalenie skóry jest jedną z najczęściej występujących chorób skórnych, częściej dotyka mężczyzn. Do czynników sprzyjających rozwojowi ŁZS oraz jej nasileniu należą:
- stres,
- zaburzenia hormonalne,
- współistniejące choroby immunologiczne,
- obciążenia genetyczne,
- zakażenie wirusem HIV.
Objawami choroby najczęściej są rumieniowate plamy, który pokrywają tłuste łuski, koloru białego lub żółtego. Najczęściej występują one w miejscach, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych, takich jak czoło, nos, policzki. Często towarzyszy im swędzenie oraz zaczerwienienie skóry. Zmiany mogą występować na owłosionej skórze głowy, wówczas najbardziej widoczne są odpadające duże płaty skóry.
Czy Łojotokowe zapalenie skóry jest zaraźliwe?
Łojotokowe zapalenie skóry nie jest chorobą zaraźliwą, nie ma podstaw, aby obawiać się zarażenia przez kontakt z osobą, która posiada zmiany skórne, świadczące o występowaniu ŁZS. Do pielęgnacji warto włączyć łagodne dermokosmetyki, które w swojej ofercie posiada marka Ducray.
Leczenie łojotokowego zapalenia skóry
Po zdiagnozowaniu choroby na drodze badania dermatologicznego, najczęściej wdrażanie jest leczenie przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze. Stosowane są preparaty doustne, ale również maści i kremy. W ciężkim przebiegu choroby stosuję się również leki immunosupresyjne, takie jak takrolimus, najczęściej w postaci maści i kremów do użytku zewnętrznego.
Na owłosioną skórę głowy istnieją leki w formie szamponów, zawierających substancje przeciwgrzybicze. W łagodnym przebiegu choroby, bądź w stanach remisji, można stosować preparaty dostępne bez przepisu lekarza, Do codziennej pielęgnacji skóry, w celu zapobiegania nawrotom choroby, należy stosować kosmetyki hipoalergiczne, nie perfumowane, bez dodatku substancji drażliwych i silnych alergenów, które mogą powodować stany zapalne i podrażnienia. Odpowiednie odżywianie również może mieć wpływ na rozwój i przebieg łojotokowego zapalenia skóry. W wielu badaniach pojawiają się informacje na temat pozytywnego wpływu diety bogatej w witaminy z grupy B, cynk oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.
Anna Sobczak, mistrzyni szachów i autorka bestsellerowej powieści inspirowanej moimi podróżami po Azji. Doktorantka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie badam wpływ muzyki na ludzkie emocje. W weekendy jestem wolontariuszką w schronisku dla zwierząt, gdzie uczę się cierpliwości i empatii. Moja pasja do tanca flamenco doprowadziła mnie do Hiszpanii, gdzie zdobyłam tytuł mistrza regionalnego. W życiu kieruję się zasadą, że każde doświadczenie jest lekcją, która kształtuje naszą duszę.