Ćwiczenia przedramion: co powinieneś o tym wiedzieć?
Przedramiona to jedna z tych partii mięśniowych, które bywają najczęściej pomijane w ramach treningu kulturystycznego. Takie podejście jest jednak nieprawidłowe zaś odpowiednio rozbudowane i wzmocnione przedramiona to szereg istotnych korzyści.
Dlaczego trening mięśni przedramion jest tak ważny?
Do najbardziej „efektownych” oraz widocznych partii mięśniowych standardowo zalicza się chociażby bicepsy, tricepsy czy klatkę piersiową. To oczywiście prawda, że odpowiednio rozbudowana „klata” czy też tricepsy z miejsca zwracają uwagę. Powinniśmy jednak pamiętać, że prawidłowy trening siłowy zawsze powinien mieć charakter systematyczny. Wynika to nie tyle ze względów estetycznych(jakkolwiek te również można tutaj uwydatnić), ile po prostu z przyczyn natury funkcjonalnej.
Prawidłowo dobrane ćwiczenia przedramion pozwalają na odpowiednie wzmocnienie tej partii mięśniowej. Dlaczego jednak jest to tak ważne? To właśnie bowiem przedramiona w ogromnej mierze odpowiadają np. za właściwą stabilizację chwytu w ćwiczeniach z wolnymi ciężarami. Wynika stąd, że mocne i wytrzymałe mięśnie przedramion mogą stanowić nie lada ułatwienie w zakresie prawidłowej techniki wykonywania wielu ćwiczeń.
Na tym jednak kwestia wcale się nie kończy. Przedramiona to nie tylko większa efektywność treningu, ale również mniejsze ryzyko kontuzji. Dotyczy to zwłaszcza tych ćwiczeń, które w dużym stopniu obciążają nadgarstki oraz staw łokciowych, a więc przykładowo pompek szwedzkich czy też wyciskanie przy wąskim uchwycie.
Jakie ćwiczenia przedramion warto wykonywać?
W przypadku osób początkujących bardzo ciekawą opcją mogą okazać się ściskacze do nadgarstków z funkcją regulacji obciążenia. Co prawda, w założeniu podstawowym przeznaczeniem tych urządzeń nie są ćwiczenia przedramion, lecz trening nadgarstków. Ściskacze jednak w bardzo dużym stopniu angażują także właśnie mięśnie przedramion, zwłaszcza przy ustawieniu wyższego obciążenia. Co więcej, korzystanie ze ściskaczy pozwala na zharmonizowanie procesu wzmacniania samych przedramion z wzmocnieniem nadgarstków.
Kolejne pożyteczne ćwiczenia to uginanie sztangielek w uchwycie młotkowym. Dodatkowym plusem tego ćwiczenia jest rzecz jasna rozbudowa bicepsów.
I wreszcie last but not least, czyli podciąganie na ręcznikach. Jest to ćwiczenie niezwykle efektywne. Zarazem jednak jest ono z zasady przeznaczone przede wszystkim dla nieco bardziej zaawansowanych trenujących. Jeżeli jednak wykształcimy już odpowiednią siłę, aby móc wykonać przynajmniej 5-7 powtórzeń podciągania na ręcznikach, naprawdę warto będzie zainwestować w to ćwiczenie. Nie tylko świetnie angażuje ono kilka kluczowych partii mięśni(w tym przedramiona), ale także świetnie wyrabia siłę oraz wytrzymałość mięśni.
Anna Sobczak, mistrzyni szachów i autorka bestsellerowej powieści inspirowanej moimi podróżami po Azji. Doktorantka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie badam wpływ muzyki na ludzkie emocje. W weekendy jestem wolontariuszką w schronisku dla zwierząt, gdzie uczę się cierpliwości i empatii. Moja pasja do tanca flamenco doprowadziła mnie do Hiszpanii, gdzie zdobyłam tytuł mistrza regionalnego. W życiu kieruję się zasadą, że każde doświadczenie jest lekcją, która kształtuje naszą duszę.