atopowe zapalenie skóry głowy
Artykuł

Atopowe zapalenie skóry-najważniejsze informacje

Atopowe zapalenie skóry to bardzo uciążliwa dolegliwość, która spotyka nawet małe dzieci, ale ujawnia się również w wieku dorosłym. Jak objawia się AZS? Występuje ono u osób, u których bariera ochronna skóry, nie pracuje tak jak powinna i efektem tego jest często dokuczliwe swędzenie, którego nie da się znieść, a także pieczenie i ogólne poczucie dyskomfortu ze względu na wygląd skóry. Jest ona często chropowata i czerwona lub mocno zaróżowiona. Jeśli ma ona taki wygląd w miejscach zasłoniętych to jest to mniej uciążliwe, ale problem pojawia się m.in. w przypadku twarzy, 

Co warto stosować na skórę dotkniętą przez AZS?

Przy atopowym zapaleniu nasza skóra przede wszystkim potrzebuje nawilżenia. Dlatego Dexeryl na AZS jest sprawdzonym i bezpiecznym produktem już od pierwszego roku życia. Jest to krem emolient, dzięki czemu działa zmiękczająco i kojąco na skórę. Ważną cechą charakterystyczną emolientów jest też to, że nie zawierają niepotrzebnych składników, które mogą jeszcze pogłębiać objawy i działać drażniąco, tj. barwniki, środki pieniące, konserwujące czy zapachowe. Pozwalają przywrócić i utrzymać prawidłowe nawilżenie, natłuszczenie oraz elastyczność skóry. Mają również działanie przeciwzapalne, a także chronią przed nadmierną utratą wody. Najważniejsze składowe emolientów to:

  • substancje uzupełniające lipidy naskórka,
  • humeklanty,
  • składniki okluzyjne.

Oprócz powyższych składników Dexeryl zawiera również:

  • glicerol, który ma działanie nawilżające,
  • wazelinę, parafinę, które mają działanie ochronne.

Dexeryl na AZS może być stosowany nawet do 6 aplikacji dziennie, jeśli egzema jest naprawdę rozległa i dokuczliwa, ale należy pamiętać, aby w unikać w tym czasie roztworów hydroalkoholowych. Co ważne, można stosować go na całe ciało, nawet na twarz. Problemy ze skórą mają również nowo narodzone dzieci, dlatego jest to produkt opracowany również z myślą o najmłodszych. Można go bezpiecznie stosować od pierwszego dnia życia. Atopowe zapalenie skóry to powszechna, przewlekła, ale niezakaźna choroba, dlatego warto postawić na zaawansowaną pielęgnację z pomocą przebadanych dermokosmetyków. Niestety w wielu przypadkach utrzymuje się ona całe życie, dlatego oprócz odpowiedniego kremu, musi towarzyszyć osobom chorym dopasowana, codzienna pielęgnacja. Najlepiej stosować krem Dexeryl na AZS po kąpieli, ponieważ często u osób z tą chorobą to po niej następuje swędzenie i suchość skóry, np. przez zbyt długie przebywanie w wodzie lub wysokich temperaturach.