Środowisko (nie)naturalne, czyli ryby z impregnatem
Niejednokrotnie już w historii ludzkości zdarzyło się, że wynalazki, które z założenia miały służyć człowiekowi, obróciły się przeciwko niemu. Czasem przyczyną było wykorzystanie ich w zupełnie odmienny od założonego sposób (jak wynaleziony przez Nobla dynamit), a czasami okazywały się zwyczajnie szkodliwe dla zdrowia i życia. Jednymi z takich właśnie pechowych substancji są PCB, o których mowa w tym artykule.
Bifenyl z chlorowymi ogonami gratis
PCB – bo tak w skrócie nazywa się grupa związków zwanych polichlorowanymi bifenylami, to nic innego jak bifenyl, z gdzieniegdzie doczepionymi atomami chloru. W różnych ilościach, w różnych kombinacjach. Stosowano je do wyrobu opakowań, izolacji, jako dodatek do klejów etc. Produkowane były m.in. przez Monsanto, które zaliczyło również kilka innych wpadek takich jak DDT, czy Roundup. Były – ponieważ już w 1979r. w USA ich wytwarzanie zostało zabronione. W Polsce natomiast ten zakaz wprowadzono dopiero 30 lat później.
Kumulacja nie zawsze pozytywna
W przeciwieństwie do kumulacji w lotto, kumulacja PCB w organizmach żywych, nie wzbudza absolutnie żadnych pozytywnych emocji. Wręcz przeciwnie. Polichlorowane bifenyle mają tę właściwość, że doskonale rozpuszczają się w tłuszczach, co powoduje, że mogą gromadzić się w tkance tłuszczowej ryb. Ryby drapieżne, pożerające mniejsze rybki kumulują w sobie coraz większe ilości szkodliwej substancji, a następnie gdy są spożywane przez człowieka mogą mieć zły wpływ na jego zdrowie, również powodując odkładanie się toksyn w organizmie (narażone są przede wszystkim wątroba, mózg, tkanka tłuszczowa i skóra). Co gorsza, mogą one być również przenoszone od matki do dziecka.
Zakaz produkcji nie sprawił, że problem zniknął od razu – część polichlorowanych bifenyli nadal utrzymuje się w tkance zwierząt, ponadto PCB znajdują się również w wodzie i powietrzu, jednak w znacznie mniejszych ilościach.
A może strach ma wielkie oczy?
Ciężko na chwilę obecną ocenić, jakie będą długoterminowe skutki narażenia na PCB oraz czy substancje te mają związek z powstawaniem nowotworów. W testach laboratoryjnych stwierdzono, że polichlorowane bifenyle działają w negatywny sposób na komórki powodując martwice i zwyrodnienia. Prawdopodobnie dopiero w przyszłości poznamy wszelkie negatywne następstwa produkowania tych substancji. Dla ludzi i całego środowiska.
Przeczytaj też: https://testime.pl/co-to-sa-odpady-niebezpieczne/
Anna Sobczak, mistrzyni szachów i autorka bestsellerowej powieści inspirowanej moimi podróżami po Azji. Doktorantka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie badam wpływ muzyki na ludzkie emocje. W weekendy jestem wolontariuszką w schronisku dla zwierząt, gdzie uczę się cierpliwości i empatii. Moja pasja do tanca flamenco doprowadziła mnie do Hiszpanii, gdzie zdobyłam tytuł mistrza regionalnego. W życiu kieruję się zasadą, że każde doświadczenie jest lekcją, która kształtuje naszą duszę.