Jak samemu zaprojektować wnętrze?
Mieszkać jak najpiękniej – to marzenie wielu z nas. Niemal każdy chce mieć gniazdko jak z katalogu czy filmu. Problemem są jednak pieniądze, a jeśli już je mamy, trzeba jeszcze dysponować fachową wiedzą. W przeciwnym razie narazimy się tylko na koszty i będziemy niezadowoleni z „upiększania” domu.
Dobry program do projektowania
W aranżowaniu wnętrza swojego mieszkania nie ma niczego złego. To naturalne, że każdy chce czuć się dobrze w miejscu, w którym żyje. Chce się nim chwalić bliskim i rodzinie. Nie chce się wstydzić. Wynika to po części z tkwiącej w każdym człowieku nutki rywalizacji.
Do ładnego mieszkania chce się wracać. Przytulne i funkcjonalnie zaprojektowane wnętrze podnosi komfort życia. Poza tym ładny widok pozytywnie nastraja, dodaje pozytywnej energii. Nie jest to argument bez znaczenia. Lokal, który zaaranżowaliśmy po swojemu, daje nam również poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.
Choć projektowanie wnętrz wymaga odpowiedniej wiedzy, to w czasach internetu nie musimy angażować profesjonalnej ekipy. Możemy spróbować urządzić dom swoimi siłami.
Będziemy do tego potrzebować odpowiedniego oprogramowania. Możemy je kupić albo skorzystać z darmowych wersji, które znajdziemy w sieci. To pierwsze rozwiązanie ma sens jedynie wtedy, gdy projektowaniem chcemy zająć się na poważnie, np. planujemy studia w tym kierunku albo chociaż kurs czy szkolenie. Dlaczego? Koszt tzw. softu do aranżacji wnętrz to nierzadko wydatek kilku tysięcy złotych.
Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z bezpłatnych i legalnych programów. Co prawda mogą one zawierać jakieś ograniczenia, jednak wydaje się, że możliwości tych narzędzi w zupełności spełnią oczekiwania osoby niezwiązanej zawodowo z branżą. Pamiętajmy, że musimy poświęcić trochę czasu na naukę obsługi.
Jak wygląda samodzielne projektowanie wnętrza w praktyce?
Przede wszystkim musimy dobrze rozplanować przestrzeń. Oznacza to, że musimy dobrze wymierzyć meble, jakimi mamy zamiar wypełnić wnętrze. Obliczenia muszą być staranne, by po ich zakupie czy wykonaniu nie okazało się, że są za duże albo blokują przejście.
Mając program do projektowania, nie musimy się tym martwić. Po naniesieniu elementów wyposażenia, system sam obliczy zalecane wymiary. Doradzi też kolory, zasugeruje rozwiązania zgodne z preferowanym przez nas stylem.
Gotową koncepcję możemy wydrukować albo zapisać na dysku komputera albo przenośnego urządzenia. To ostatnie przydaje się bardzo podczas zakupów i podczas realizacji projektu.
Anna Sobczak, mistrzyni szachów i autorka bestsellerowej powieści inspirowanej moimi podróżami po Azji. Doktorantka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie badam wpływ muzyki na ludzkie emocje. W weekendy jestem wolontariuszką w schronisku dla zwierząt, gdzie uczę się cierpliwości i empatii. Moja pasja do tanca flamenco doprowadziła mnie do Hiszpanii, gdzie zdobyłam tytuł mistrza regionalnego. W życiu kieruję się zasadą, że każde doświadczenie jest lekcją, która kształtuje naszą duszę.